Hogyan kell kft alapítani
Alapvető lépések a KFT alapításhoz
Jogi követelmények
A KFT (korlátolt felelősségű társaság) alapításának első lépése a jogi követelmények teljesítése. Magyarországon a KFT-k alapítását a 200 évi IV. törvény a gazdasági társaságokról szabályozza. Ennek megfelelően a következő lépéseket kell megtenni:
- Társasági szerződés megkötése: A társaság alapítói megállapodnak a társaság létrehozásáról és a működés alapvető szabályairól. A szerződésnek tartalmaznia kell a társaság nevét, székhelyét, tevékenységi körét, a tagok nevét és hozzájárulását, a vezető tisztségviselők megnevezését, és egyéb, a törvény által előírt elemeket.
- Cégbejegyzés: A társasági szerződés aláírását követően a társaságot be kell jegyeztetni a cégbíróságon. Ehhez a szükséges dokumentumokat (társasági szerződés, alapítók személyi igazolványai, stb.) be kell nyújtani a cégbíróságra.
- Adószám igénylése: Miután a társaság bejegyzésre került, az adóhatóságtól adószámot kell igényelni, hogy a gazdasági tevékenységet megkezdhesse.
- Bankszámla nyitása: A társaság működéséhez elengedhetetlen egy vállalati bankszámla megnyitása, ahol a bevételek és kiadások lebonyolíthatók.
Tőkeszükséglet
A KFT alapításához szükséges minimális törzstőke mértéke 3 millió forint. Ezt a törzstőkét a társaság alapításakor teljes egészében be kell fizetni. A törzstőke befizetése történhet:
- Készpénzben: A teljes 3 millió forintot készpénzben kell a társaság rendelkezésére bocsátani.
- Nem pénzbeli hozzájárulással: A tagok természetbeni vagyontárgyakat (pl. ingatlan, gép, szellemi alkotás) is a társaság rendelkezésére bocsáthatnak, melyek értéke eléri a 3 millió forintot.
- Vegyes formában: A törzstőke részben készpénzből, részben nem pénzbeli hozzájárulásból is állhat.
A törzstőkén felül a társaság működéséhez szükséges további tőkére is szükség lehet, melyet a tagok további befizetésekkel biztosíthatnak.
Adminisztratív feladatok
A KFT alapításával és működtetésével számos adminisztratív feladat jár együtt, melyek közül a legfontosabbak:
- Könyvelés és adózás: A társaság gazdasági eseményeit folyamatosan rögzíteni kell a könyvekben, és rendszeresen adóbevallásokat kell készíteni.
- Munkavállalók bejelentése: Ha a társaság alkalmazottakat foglalkoztat, akkor őket be kell jelenteni a társadalombiztosítási rendszerbe.
- Hatósági engedélyek beszerzése: Egyes tevékenységek végzéséhez hatósági engedélyek beszerzése szükséges (pl. építési, környezetvédelmi, stb.).
- Üzleti tervezés: A társaság működésének megtervezése, üzleti terv készítése elengedhetetlen a sikeres működéshez.
Működés megkezdése
Miután a fenti lépéseket sikeresen teljesítették, a KFT megkezdheti tényleges működését. Ennek főbb elemei:
- Üzleti tevékenység elindítása: A társaság megkezdi a tervezett gazdasági tevékenységét, szolgáltatások nyújtását, termékek értékesítését.
- Vezetői és döntéshozatali struktúra kialakítása: A társaság ügyvezetője(i) és egyéb vezető tisztségviselői megkezdik munkájukat, a taggyűlés döntéshozatali mechanizmusa működésbe lép.
- Nyilvántartások vezetése: A társaság a jogszabályi előírásoknak megfelelően vezeti nyilvántartásait (könyvek, szerződések, dokumentumok, stb.).
- Rendszeres beszámolás: A társaság rendszeresen beszámol működéséről a tagoknak, és szükség esetén a hatóságoknak is.
A fenti lépések gondos végrehajtásával a KFT megalapítható és működtetése megkezdhető. Természetesen a részletek kidolgozása és a folyamatos jogszabályi megfelelés fenntartása további feladatokat jelent a társaság számára.
Jogi követelmények a KFT alapításához
Társasági szerződés
A korlátolt felelősségű társaság (KFT) alapításának első és legfontosabb lépése a társasági szerződés megkötése. Ez a dokumentum tartalmazza a társaság alapvető működési szabályait, a tagok jogait és kötelezettségeit. A társasági szerződést közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba kell foglalni.A társasági szerződésnek tartalmaznia kell:
- A társaság cégnevét és székhelyét
- A társaság tevékenységi körét
- A törzstőke összegét és a tagok vagyoni hozzájárulását
- A tagok nevét, lakóhelyét és törzsbetétjének mértékét
- A vezető tisztségviselők (ügyvezető) nevét és lakóhelyét
- A társaság működésének időtartamát, ha az nem határozatlan
Cégbejegyzés
A társasági szerződés megkötése után a következő lépés a cégbejegyzés. A KFT-t a cégbíróságon kell bejegyeztetni, amihez a következő dokumentumokat kell benyújtani:
- Társasági szerződés
- Alapítók személyi igazolványának másolata
- Székhely használatának igazolása
- Cégbejegyzési kérelem
- Aláírási címpéldány
- Cégkivonat
- Nyilatkozat a tényleges tulajdonosról
A cégbíróság a bejegyzési kérelem benyújtásától számított 15 napon belül dönt a cég bejegyzéséről. A bejegyzést követően a társaság jogi személyiséggel rendelkezik, és megkezdheti működését.
Adószám igénylése
A cégbejegyzés után a következő lépés az adószám igénylése a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV). Az adószám nélkül a társaság nem kezdheti meg a működését, nem számíthat ki és nem fizethet ki adókat, járulékokat.Az adószám igényléséhez a következő dokumentumokat kell benyújtani:
- Cégbejegyzési okirat
- Aláírási címpéldány
- Személyi igazolvány másolata
- Kitöltött adatbejelentő nyomtatvány
A NAV az adószám kiadásáról 8 napon belül dönt. Az adószám megléte elengedhetetlen a társaság működéséhez, számlanyitáshoz, adófizetéshez.
Bankszámla nyitása
A cégbejegyzés és az adószám megszerzése után a következő lépés a bankszámla nyitása. A társaság működéséhez elengedhetetlen, hogy rendelkezzen saját bankszámlával, ahol a bevételeit és kiadásait kezelheti.A bankszámla nyitásához a következő dokumentumokat kell benyújtani:
- Cégbejegyzési okirat
- Aláírási címpéldány
- Személyi igazolványok másolata
- Adószám igazolása
A bankszámla megnyitása után a társaság megkezdheti a tényleges működését, számlázhat, fizethet számlákat, és kezelheti a pénzügyeit.
Tőkeszükséglet
A tőkeszükséglet meghatározása
A tőkeszükséglet egy kulcsfontosságú tényező a vállalkozás indításakor. Ez határozza meg, hogy mekkora összegre van szükség a vállalkozás elindításához és működtetéséhez. A tőkeszükséglet magában foglalja az induló beruházásokat, a működési költségeket, valamint a tartalékokat is. Pontosan felmérni a tőkeszükségletet elengedhetetlen a vállalkozás sikeres elindításához és fenntartásához.
Induló beruházások
Az induló beruházások közé tartoznak például:
- Irodai vagy üzleti tér bérlése vagy vásárlása
- Irodai felszerelések, bútorok, számítógépek beszerzése
- Termelési eszközök, gépek, berendezések beszerzése
- Engedélyek, licencek, szabadalmak megszerzése
- Weboldal, online jelenlét kialakítása
Működési költségek
A működési költségek magukban foglalják a vállalkozás folyamatos fenntartásához szükséges kiadásokat, mint például:
- Bérleti díjak
- Közüzemi díjak (áram, víz, fűtés, internet stb.)
- Alkalmazottak bére és járulékai
- Anyagköltségek, termelési költségek
- Marketingköltségek
- Adminisztratív költségek
Tartalékok
A tartalékok biztosítják a vállalkozás pénzügyi stabilitását és rugalmasságát. Ide tartozhatnak:
- Likviditási tartalék a váratlan kiadások fedezésére
- Fejlesztési tartalék a jövőbeli beruházásokhoz
- Tartalék a szezonális ingadozások kiegyenlítésére
A tőkeszükséglet felmérése
A tőkeszükséglet felmérése során a következő lépéseket érdemes követni: Készítsen részletes üzleti tervet, amely tartalmazza a vállalkozás indításához és működtetéséhez szükséges költségeket. Gyűjtse össze az induló beruházások költségeit, beleértve a szükséges eszközök, felszerelések, engedélyek stb. beszerzését. Számítsa ki a várható működési költségeket, figyelembe véve a bérleti díjakat, közüzemi díjakat, alkalmazotti béreket és egyéb kiadásokat. Határozza meg a szükséges tartalékok mértékét a pénzügyi stabilitás és rugalmasság biztosítása érdekében. Adja össze az induló beruházások, a működési költségek és a tartalékok összegét, hogy megkapja a teljes tőkeszükségletet.
Finanszírozási források
A tőkeszükséglet fedezésére különböző finanszírozási források állnak rendelkezésre:
- Saját tőke (megtakarítások, családi, baráti kölcsönök)
- Banki hitelek (folyószámla-hitel, beruházási hitel, lízing)
- Állami támogatások, pályázati források
- Befektetői tőke (üzleti angyalok, kockázati tőke)
A finanszírozási források kombinálása és optimális felhasználása kulcsfontosságú a vállalkozás indításakor.
Következtetés
A tőkeszükséglet felmérése és biztosítása elengedhetetlen a vállalkozás sikeres elindításához és működtetéséhez. Alapos tervezéssel és a különböző finanszírozási források megfelelő kombinálásával a vállalkozó biztosíthatja, hogy elegendő tőke áll rendelkezésre a vállalkozás indításához és fenntartásához.
Adminisztratív feladatok a KFT alapításakor
Cégalapítás előkészítése
A KFT alapítása előtt számos adminisztratív feladatot kell elvégezni. Elsőként érdemes tisztázni a vállalkozás célját, tevékenységi körét és a tervezett működési modellt. Ezt követően meg kell határozni a cég nevét, székhelyét és a tulajdonosi struktúrát. Fontos, hogy a cégalapítás során figyelembe vegyük a jogi követelményeket és a tőkeszükségletet.
Cégbejegyzés
A KFT bejegyzéséhez szükséges dokumentumok összeállítása és benyújtása a cégbírósághoz. Ennek része:
- Társasági szerződés
- Aláírási címpéldányok
- Székhely használatának igazolása
- Alapítói nyilatkozatok
- Cégbírósági illeték befizetésének igazolása
A cégbejegyzési eljárás során a cégbíróság ellenőrzi a benyújtott dokumentumok megfelelőségét, és dönt a cég bejegyzéséről.
Adószám igénylése
A cég működésének megkezdéséhez elengedhetetlen az adószám megszerzése. Ezt a NAV-nál kell kezdeményezni, a cégbejegyzést követően. Az adószám igényléshez szükséges dokumentumok:
- Cégkivonat
- Aláírási címpéldány
- Székhely használatának igazolása
Az adószám megléte nélkül a cég nem tud számlát kiállítani, így nem kezdheti meg a működését.
Bankszámla nyitása
A KFT-nek rendelkeznie kell saját bankszámlával, amelyen a bevételek és kiadások lebonyolíthatók. A bankszámla nyitásához szükséges dokumentumok:
- Cégkivonat
- Aláírási címpéldány
- Személyi igazolvány/útlevél a cég képviselőjének
- Székhely használatának igazolása
A bankszámla megnyitása után a cég megkezdheti a pénzügyi tranzakcióit.
Egyéb adminisztratív feladatok
A cégalapítás és a működés megkezdése mellett számos egyéb adminisztratív feladatot is el kell végezni:
- Cégbélyegző készíttetése
- Könyvelő, könyvvizsgáló kiválasztása
- Munkavállalók bejelentése a társadalombiztosításnál
- Üzleti engedélyek, működési engedélyek beszerzése
- Nyilvántartások, dokumentációk vezetése
Ezek a feladatok biztosítják, hogy a KFT működése jogszerű és szabályozott keretek között történjen.
Működés megkezdése
Üzleti terv kidolgozása
Az első és talán legfontosabb lépés a kft. alapításának folyamatában az üzleti terv kidolgozása. Ez a dokumentum részletesen bemutatja a vállalkozás célját, piaci környezetét, termékét vagy szolgáltatását, pénzügyi terveit és működési stratégiáját. Egy alapos üzleti terv nélkül nehéz lesz meggyőzni a befektetőket, hitelezőket vagy akár a hatóságokat a vállalkozás életképességéről.Az üzleti terv elkészítésekor fontos figyelembe venni a célpiacot, a versenytársakat, a tervezett termékeket vagy szolgáltatásokat, a marketing- és értékesítési stratégiát, a pénzügyi előrejelzéseket, a menedzsment csapatot és a vállalkozás fejlődési terveit. Ezek a kulcsfontosságú elemek mind hozzájárulnak a vállalkozás sikeréhez.
Cégforma kiválasztása
Miután elkészült az üzleti terv, a következő lépés a megfelelő cégforma kiválasztása. A korlátolt felelősségű társaság (kft.) egy népszerű választás, mivel:
- A tulajdonosok felelőssége korlátozott a vállalkozás tartozásaiért.
- Viszonylag egyszerű a létrehozása és működtetése.
- Jó választás lehet, ha több tulajdonos van.
- Lehetőség van a későbbi tőkebevonásra.
Természetesen más cégformák, mint az egyéni vállalkozás vagy a részvénytársaság is megfelelő lehet, attól függően, hogy milyen céljai vannak a vállalkozásnak.
Székhely és telephely kiválasztása
A székhely és telephely kiválasztása szintén fontos lépés a kft. alapításakor. A székhely a vállalkozás hivatalos bejegyzett címe, míg a telephely a tényleges működés helyszíne lehet. Ezeket a helyszíneket gondosan kell megválasztani, figyelembe véve a költségeket, a megközelíthetőséget, a célpiacot és a jogszabályi követelményeket.Érdemes több lehetőséget is megvizsgálni, és a vállalkozás igényeihez legjobban illeszkedő helyszínt kiválasztani. A székhely és telephely kiválasztása hatással lehet a vállalkozás adózására, engedélyeire és egyéb jogi kötelezettségeire is.
Alapító okirat elkészítése
Az alapító okirat a kft. létrehozásának alapdokumentuma, amely tartalmazza a vállalkozás alapvető adatait, a tulajdonosok jogait és kötelezettségeit, a működés szabályait és egyéb fontos információkat. Az alapító okiratot közjegyző előtt kell elkészíteni, és a cégbíróságon kell benyújtani a cégbejegyzés iránti kérelemmel együtt.Az alapító okirat elkészítésekor fontos figyelembe venni a jogszabályi követelményeket, a tulajdonosi struktúrát, a döntéshozatali mechanizmust, a vagyoni hozzájárulások mértékét és a vállalkozás célját. Érdemes szakértő segítségét kérni, hogy biztosítsuk, hogy az alapító okirat minden szükséges elemet tartalmaz.
Cégbejegyzés
A cégbejegyzés a kft. alapításának utolsó lépése. Ehhez a cégbírósághoz kell benyújtani a szükséges dokumentumokat, mint például az alapító okiratot, a tulajdonosok adatait, a székhely igazolását és egyéb szükséges iratokat.A cégbejegyzési eljárás általában 15-30 napig tart, és a cégbíróság ellenőrzi, hogy minden jogszabályi követelmény teljesül-e. Ha a bejegyzés sikeres, a vállalkozás hivatalosan is megalakul, és megkezdheti működését.Fontos megjegyezni, hogy a cégbejegyzés után további adminisztratív feladatok is várnak a vállalkozásra, mint például a adószám igénylése, a bankszámla nyitása és a munkavállalók bejelentése. Ezeket a lépéseket is gondosan kell megtervezni és végrehajtani a zökkenőmentes működés érdekében.